Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
100* Obie Chambers Kew Cricket Club B Grade9 1 South Yarra Cricket Club
100* Pasan P Perera Monash University Cricket Club A Sunday9 1 Old Camberwell Grammarians Cricket Club
94 Isaac Lindley Emerald Hill Cricket Club D Grade9 1 Sacred Heart Cricket Club
93 Rhythm Gill Monash University Cricket Club D South9 1 Carnegie Cricket Club
88* Gourav Sharma Burnley C.Y.M.S Cricket Club B Sunday9 1 Indigos Cricket Club
73 Rahul Khera Melbourne Cobras A Sunday9 1 Carnegie Cricket Club
71* Sean B Wilson Parkville District Cricket Club A Grade9 1 Youlden Parkville Cricket Club
70 Ankit Shetty Melbourne Ramblers Inc. B Sunday9 1 Maccabi AJAX Cricket Club
68 Jagmohan Singh CUCC Kings B South/East9 1 East Doncaster Cricket Club
66 David Fornito Youlden Parkville Cricket Club C Sunday9 1 Flemington Colts Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
5/5 David A Harrison Monash University Cricket Club D South9 1 Carnegie Cricket Club
5/8 Jason P Ivanecky National Cricket Club A Grade9 1 Yarra-United Cricket Club
5/9 Matthew Lowe Reds Cricket Club D Grade9 1 Brunswick Cricket Club
5/25 Yogendra Naidu Parkville District Cricket Club B Grade9 1 Youlden Parkville Cricket Club
5/26 Michael Hutchison Royal Park Reds Cricket Club A Grade9 1 South Yarra Cricket Club
5/32 Hamish Pearce Youlden Parkville Cricket Club C North9 1 Parkville District Cricket Club
4/17 Rushi Parekh Carnegie Cricket Club C Sunday9 1 South Yarra Cricket Club
4/17 Talon Reichert Flemington Colts Cricket Club A Reserve9 1 Flemington Cricket Club
4/18 Brett Tottenham Emerald Hill Cricket Club A Reserve9 1 Melbourne City Cricket Club
4/21 Connor Tyler Racing Rugby Melbourne D South9 1 East Malvern Tooronga Cricket Club
4/22 Raghvendra Sen National Cricket Club B Grade9 1 Reds Cricket Club
4/25 Lachlan I Dwyer Canterbury Cricket Club C Sunday9 1 Melbourne Strikers Cricket Club
4/26 Benjamin J Holstock Flemington Cricket Club D Grade9 1 Youlden Parkville Cricket Club
4/27 Joshua Martin Canterbury Cricket Club C Sunday9 1 Melbourne Strikers Cricket Club
4/28 Ryan Clarke South Yarra Cricket Club C Sunday9 1 Carnegie Cricket Club
4/33 Samuel Rosen Maccabi AJAX Cricket Club B Sunday9 1 Melbourne Ramblers Inc.
4/34 Sai Nishant Kuraparthi Indigos Cricket Club A Grade9 1 Sacred Heart Cricket Club

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
40 Cameron Colliver Gunbower United Cricket Club A Reserve9 1 South Yarra Cricket Club
40 Lazarus N Nelaturi Indigos Cricket Club A Grade9 1 Sacred Heart Cricket Club
40 Patrick Green East Doncaster Cricket Club B South/East9 1 CUCC Kings
40 Kiran Bhagat Carnegie Cricket Club C Grade9 1 Melbourne City Cricket Club
301Lahiru L Abeysekara Flemington Colts Cricket Club C Sunday9 1 Youlden Parkville Cricket Club
31 Robert Miller Emerald Hill Cricket Club A Reserve9 1 Melbourne City Cricket Club
22 Nuwan B Mendis Kingston United Cricket Club B South/East9 1 Monash University Cricket Club
112Blake E Proud Youlden Parkville Cricket Club A Reserve9 1 Parkville District Cricket Club
040Sachit Dassanayake Kew Cricket Club B Grade9 1 South Yarra Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
6/240 Emerald Hill D Grade9 1 Sacred Heart
4/235 Monash University D South9 1 Carnegie
7/217 Melbourne City C Grade9 1 Carnegie
6/210 CUCC Kings B South/East9 1 East Doncaster
7/201 Flemington Colts C North9 1 Flemington
7/200 Burnley CYMS D Sunday9 1 Edinburgh
9/198 Moonee Valley C North9 1 Royal Park Reds
10/193 Youlden Parkville C Sunday9 1 Flemington Colts
7/192 Indigos A Grade9 1 Sacred Heart
8/190 Sacred Heart C Grade9 1 Barnawartha North

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
123 I Lindley - A Hill Emerald Hill D Grade9 1 Sacred Heart
119 R Gill - LS Roberts Monash University D South9 1 Carnegie
116 SB Wilson - A Raghunathan Parkville District A Grade9 1 Youlden Parkville
112 SS Sobhan - PP Perera Monash University A Sunday9 1 Old Camberwell Grammarians
108 S Bhandari - B Thomas Moonee Valley C North9 1 Royal Park Reds
108* J Howell - V Ramkumar North Balwyn B Sunday9 1 Parkville District
101 J Bradley - U Fernundo Sacred Heart C Grade9 1 Barnawartha North
99 C Konolige - J Farrell South Yarra A Reserve9 1 Gunbower United
95* JA Francis - MP Edmonds Ashwood B South/East9 1 Donvale
89 D Fornito - D Shepherd Youlden Parkville C Sunday9 1 Flemington Colts