Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
186 Sumit Abrol Indigos Cricket Club B Sunday Grade18 1 Canterbury Cricket Club
113 Rameez Ahmed Middle Park Cricket Club A Grade9 1 South Yarra Cricket Club
94 Doug J Skate Youlden Parkville Cricket Club A Reserve10 1 Flemington Colts Cricket Club
88 Toby P Procter Gunbower United Cricket Club C North Grade18 1 Sacred Heart Cricket Club
88* Fahad Qamar Melbourne Strikers Cricket Club C Sunday Grade18 1 Glen Iris Cricket Club
82 Jordan Ladzik Flemington Colts Cricket Club A Reserve10 1 Youlden Parkville Cricket Club
79 Vamsidhar R Soma Indigos Cricket Club A Reserve10 1 Parkville District Cricket Club
76 Raushan Anand Melbourne City Cricket Club B Grade18 1 Burnley C.Y.M.S Cricket Club
75 Kenan Alev South Yarra Cricket Club A Grade9 1 Middle Park Cricket Club
74 Siddharth Kumar Carnegie Cricket Club A Sunday Grade18 1 Boronia Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
6/30 Matt Williams Royal Park Reds Cricket Club A Reserve10 2 North Balwyn Cricket Club
6/34 Brett Anstey Royal Park Reds Cricket Club A Reserve10 1 North Balwyn Cricket Club
5/13 Rajkumar Krishnamurthy Melbourne City Cricket Club B Grade18 2 Burnley C.Y.M.S Cricket Club
5/18 Jack C Strybosch Richmond Cricket Club A Sunday Grade18 1 Clayton District Cricket Club
5/18 Gurmeet Singh Melbourne Cobras A Sunday Grade18 1 Maccabi AJAX Cricket Club
5/22 Sandip Gadakh Monash University Cricket Club C Sunday Grade18 1 Thornbury Turf Strokers Cricket Club
5/24 Bala S Mantripragada Burnley C.Y.M.S Cricket Club A Reserve10 1 South Yarra Cricket Club
5/26 Mark M Thomas Canterbury Cricket Club C South Grade18 1 Carnegie Cricket Club
5/28 Julian Cohen North Balwyn Cricket Club A Reserve10 1 Royal Park Reds Cricket Club
5/42 Harishankar Valavanur Shekar Indigos Cricket Club A Reserve10 1 Parkville District Cricket Club
5/45 Andrew H Phillips Youlden Parkville Cricket Club B Grade18 1 Power House Cricket Club
5/54 Shaik Habeeb Ur Rahman Middle Park Cricket Club A Grade9 1 South Yarra Cricket Club
5/68 Darwesh Zaman Middle Park Cricket Club A Grade9 1 South Yarra Cricket Club

Hat-Tricks

Consec WktsPlayerClubGradeRndInnsOpposition
3Matt Williams Royal Park Reds Cricket Club A Reserve10 2 North Balwyn Cricket Club

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
301Ruchith Arambepola Boronia Cricket Club A Sunday Grade18 1 Carnegie Cricket Club
22 Willem Cumming Gunbower United Cricket Club C North Grade18 1 Sacred Heart Cricket Club
30 Thomas J Leury Youlden Parkville Cricket Club C North Grade18 1 Maccabi AJAX Cricket Club
30 Vamsidhar R Soma Indigos Cricket Club A Reserve10 1 Parkville District Cricket Club
30 Thomas B Whitton South Yarra Cricket Club A Reserve10 1 Burnley C.Y.M.S Cricket Club
30 Hamza Faizi South Yarra Cricket Club A Grade9 1 Middle Park Cricket Club
30 Rameez Ahmed Middle Park Cricket Club A Grade9 1 South Yarra Cricket Club
30 Samuel Brygel Maccabi AJAX Cricket Club D Sunday Grade18 1 Canterbury Cricket Club
30 Nick Eathorne Sacred Heart Cricket Club A Grade9 1 Yarra-United Cricket Club
30 Rex Ho Monash University Cricket Club C Sunday Grade18 1 Thornbury Turf Strokers Cricket Club
30 John Howell North Balwyn Cricket Club A Reserve10 1 Royal Park Reds Cricket Club
201Henry J Hornsby Flemington Colts Cricket Club A Reserve10 1 Youlden Parkville Cricket Club
21 Naga Kishore Musumuri National Cricket Club B Grade18 1 Melbourne Falcons Cricket Club
111Liam Powell Richmond Cricket Club A Sunday Grade18 1 Clayton District Cricket Club
021Nick Michael Gunbower United Cricket Club C North Grade18 1 Sacred Heart Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
10/299 Carnegie A Sunday Grade18 1 Boronia
10/285 Middle Park A Grade9 1 South Yarra
7/284 Sunrise Cricket Club B Sunday Grade18 1 La Trobe CBD
8/278 La Trobe CBD B Sunday Grade18 1 Sunrise Cricket Club
2/255 Indigos B Sunday Grade18 1 Canterbury
5/251 Youlden Parkville A Reserve10 1 Flemington Colts
10/250 Flemington Colts A Reserve10 1 Youlden Parkville
10/242 Indigos A Reserve10 1 Parkville District
9/234 La Trobe CBD C Sunday Grade18 1 National
8/233 National C Sunday Grade18 1 La Trobe CBD

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
241 S Abrol-Bs Bajwa Indigos B Sunday Grade18 1 Canterbury
124 K Price-K Alev South Yarra A Grade9 1 Middle Park
124 S Puri-F Qamar Melbourne Strikers C Sunday Grade18 1 Glen Iris
105 TS Walker-I Diwan South Yarra C South Grade18 1 Brighton
102 S Jilani-G Takkiar Carnegie A Sunday Grade18 1 Boronia
100 J Dimer-TP Procter Gunbower United C North Grade18 1 Sacred Heart
95 VR Soma-U Thathari Indigos A Reserve10 1 Parkville District
91 JG Pearce-M Grose Youlden Parkville B Grade18 1 Power House
89 TR Watson-DJ Skate Youlden Parkville A Reserve10 1 Flemington Colts
89 P Gunn-J Endean South Yarra C North Grade18 1 Indigos